D TOZLU SÖNDÜRÜCÜLER

Yangın sınıfları çoğunlukla a b c ve d harfleri ile simgeleştirilmiştir.

A sınıfı yangınların katı madde (ağaç kumaş vb.) Yangınları olduğunu

B sınıfı yangınların sıvı yanıcı madde yangınlarını ifade ettiğini

C sınıfı yangınların ise gazlardan oluşmaktadır.

D sınıfı yangınların ise metaller de meydana gelen yangınları ifade eder.

Aslında metal yangınları dediğimiz tip yangınların diğer yangın tiplerinden ayıran en belirgin özelliğinin sönmesi oldukça zor yangınlar olduğudur. Klasik söndürme maddeleri bu yangınlarda etkili olmaz. Metal dediğimiz zaman çoğunluğun aklına demir gelir. Halbuki bunun yanında, aluminyum, lityum, magnezyum, sodyum, potasyum da birer metaldir. Metallerin birbirleriyle karışarak yaptıkları alaşımlarda birer metaldir. Metaller tıpkı diğer katı maddeler gibi uygun şekilde ve ortamda yanabilirler ve hatta bu iş için sadece oksijen değil azot gazı bile yeterli olmaktadır.

Metal ve alaşımlarının ince plakaları, yongaları, talaşları ve partikülleri potansiyel birer yanıcı maddedirler. Hatta patlayıcı bile olabilirler. Ortalama sıcaklığın 2200-2500 derece c larda olması sebebiyle, klasik söndürücü maddelerle metal kimyasal reaksiyona girerek yangını söndürmek yerine daha da hızlandırırlar. Örneğin metal yangınına su sıkılması suyun oksijen ve hidrojene ayrıştırır. Dolayısıyla hidrojen gazı yangına ilave yakıt olur.

Bu tip yangınlarda ateşin havanın bütün elemanlarından irtibatının kesilmesi gerekmektedir. İş güvenliği ve sağlığı açısından Türkiye’mizde hizmet eden metal ile uğraşan bütün fabrika veya atölyelerin mecburi ihtiyacı olan d sınıfı söndürücüleri çalışanlarımızın can emniyetini, iş yerlerimizin makine teçhizat ve binalarının korunması ve 6 kg ve 12 kg kapasiteli d sınıfı söndürücüler ile hizmete devam ediyoruz. Söndürücüler de kullanılan söndürücü madde dünyaca ünlü” furex magna d” tozudur. Bu toz kimyasal yapısı bakımından yangını boğmaktadır.